نکات مهم در طراحی پوستر چیست؟

طراحی پوستر

توضیحات

پوستر چیست؟ بررسی اجمالی کاربردهای پوستر

پوسترها یک رسانه رایج برای انتقال اطلاعات به مخاطبان هدف بودند اما اکنون با طراحی پوستر، یک ابزار مهم برای بازاریابی مؤثر تولید می‌شود. طراحی خلاقانه و جذاب یک پوستر می‌تواند بینندگان آن را به خریداران و کاربران بالقوه برای خرید محصولات یا خدمات تبدیل کند. پوستر ابزاری برای ارتباط بصری موثر است. یک پوستر خوب و خلاقانه ایده‌های اصلی را به بسیاری از افراد منتقل می‌کند. اهمیت طراحی پوستر در این است که آن را به یک منبع اطلاعاتی و ابزاری برای تبلیغ محصولات، خدمات، رویدادهای مختلف و اشخاص تبدیل می‌کند.

اهمیت طراحی پوستر در تبلیغات و بازاریابی چیست؟

از جمله اساسی‌ترین نقش و  کاربردهای پوستر، بهره‌گیری از آن‌ها به عنوان تبلیغ و بازاریابی است. پوسترها یکی از مقرون به صرفه‌ترین ابزارهای تبلیغات به شمار می‌روند. پوسترها این امکان را فراهم می‌کند که یک پیام به‌مراتب ارزان‌تر از تبلیغات رادیویی، چاپی یا تلویزیونی و به روشی ساده، آسان و مقرون‌به‌صرفه به مخاطبان گسترده‌ای منتقل شود. بسیاری از شرکت‌ها  و بنگاه‌های تولیدی و کسب و کارها، برای تبلیغ محصولات یا خدمات جدید خود از پوستر استفاده می‌کنند. از آنجایی که کسب‌وکارهای کوچک به دنبال کاهش هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی خود هستند، پوسترها می‌توانند ابزاری عالی برای تبلیغات کسب و کارشان باشند.

طراحی پوستر

در طراحی پوستر چه نکاتی حائز اهمیت است؟

طراحی پوستر ممکن است کاری ساده به نظر برسد اما این دیدگاه قطعا اشتباه است. پوستر باید از هر نظر جذاب، تاثیرگذار و مخاطب‌پسند باشد. همچنین باید محتوا و طراحی و گرافیک پوستر در ذهن مخاطب ماندگاری بالایی داشته باشد. لذا بنگاه‌های کسب و کار، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، تجار و اشخاص حقیقی و حقوقی برای بهره‌برداری حداکثری از این ابزار تبلیغی موثر، طراحی پوستر خود را به حرفه‌ای‌ها و متخصصان بسپارند. برند چاپ لبخند، با بهره‌گیری از طراحان و گرافیست‌های حرفه‌ای خود، انتخاب اول در طراحی پوستر است. در ادامه به برخی از نکات مهم در مورد طراحی پوستر می‌پردازیم.

ابعاد پوستر

یکی از عناصر کلیدی در طراحی پوستر، سایزهای آن‌ است. طرح‌های پوستر در اندازه‌های مختلف وجود دارد؛ اما اندازه‌های معمول 25 * 35، 35 * 50، 50 * 70 و 100 * 70 سانتی‌متر است. پوسترها معمولاً به صورت عمودی طراحی می‌شوند، اما می‌توانند به صورت افقی نیز بر اساس نیاز و خواسته مشتری طراحی شوند.

سادگی

از نکات مهم در طراحی پوستر، رعایت سادگی در فرایند طراحی است. پوسترها می‌توانند پیچیده یا ساده طراحی شوند. اما اگر تعداد زیادی رنگ، فونت، تصویر یا تصاویر متحرک در انتقال اطلاعات یا پیام دخیل باشد، بیننده را سردرگم می‌کند. راه‌حل این موضوع استفاده از چند عنصر خاص و مهم و کاربردی برای تمرکز پیام بر روی بیننده است.

الگوگیری از طرح‌های مختلف

برای طراحی پوستر، باید از الگوهای مختلف ایده گرفت. قدرت پوسترها در ایجاد آگاهی درباره موضوع یا انتقال پیام‌های تبلیغاتی و جذب مخاطب برای خرید محصولات یا خدمات است. بنابراین در گام اول آشنایی و الهام گرفتن از انواع طرح‌ها و مشاهده پوسترهای مختلف ضرورت دارد.

توانایی خواندن از فاصله معقول

یکی از نکات مهم در طراحی پوستر را می‌توان فاصله دید مناسب دانست. پوسترها به دلیل سایز بزرگ از فاصله دور قابل مشاهده هستند؛ اما اطلاعاتی که آن‌ها منتقل می‌کنند باید از فاصله معقولی نیز قابل خواندن باشد. مردم به خواندن جزئیات و نوشته‌های پوستر اهمیتی نمی‌دهند و اطلاعات کلی را مطالعه می‌کنند.

 رعایت خوانایی از راه دور در طراحی پوستر

 به طور کلی، محتوای متنی در فرایند طراحی پوستر ساده، در دو لایه مجزا نمایش داده می‌شود. در بالای صفحه، حروف درشت وجود دارد که به دلیل استفاده از فونت‌های بزرگ می‌توان آن‌ها را از راه دور خواند. انتخاب یک متن خوانا، تأثیر و جذابیت طرح را افزایش می‌دهد. این متن حاوی اطلاعات اولیه و یک پیام برای ارسال به مخاطب است. سطح دوم متن جزئیات پوستر است که اغلب با فونت و متن کوچک‌تر در زیر پوستر قرار می‌گیرد.

تضاد رنگی موثر در طراحی پوستر

اغلب مردم به اطرافشان بی توجه هستند، اما اگر از عناصر تضاد در طراحی پوستر استفاده شود، توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند. تضاد باعث می‌شود که ما جزئیات را بلافاصله ببینیم. بنابراین می‌توانید از رنگ‌های تیره و روشن استفاده کنید. به طور مثال، رنگ‌های سیاه و سفید رنگ‌های تضاد است. می‌توانید متن تیره را در پس زمینه روشن امتحان کنید؛ این یکی از تکنیک‌های موثر در طراحی پوستر است.

استفاده از تکنیک کنتراست

یک طراح پوستر می‌تواند در بسیاری از موارد تضاد ایجاد کند. به عنوان مثال، این تضاد را می‌توان با شدت رنگ و با قرار دادن عناصر واقعی در برابر اشکال هندسی ایجاد کرد. همچنین می‌توانید طراحی عناصر را به طور چشمگیری تغییر دهید تا طرحی متفاوت به ارمغان بیاورید. فاصله بین رنگ‌های روشن و تیره نیز می‌تواند جلب توجه کند. تکنیک‌های دیگر کنتراست در طراحی پوستر عبارت‌اند از: تکرار و کاربرد الگو، موقعیت و جهت‌گیری، مجاورت و جداسازی، ترکیب فونت و ویژگی‌های پیچیده و ساده.

طراحی پوستر

مکان را در نظر بگیرید

یکی از مواردی که در طراحی پوستر باید مورد توجه قرار گیرد موقعیت مکانی آن است. رهگذران و عابران پیاده، باید در مکانی خوب با پوستر شما ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال، اگر پوستر شما روی یک دیوار سبز آویزان شده باشد، ممکن است بخواهید از طرح و رنگ متضاد استفاده کنید. همچنین پوستر می‌تواند متناسب با فضایی که قرار است در آن نصب شود طراحی شود. مثلا محتوای پوستری که در فرودگاه نصب می‌شود باید با حال و هوای این محیط نیز ارتباطی معنایی پیدا کند. لذا در هنگام سفارش طراحی پوستر، باید مکان نصب آن را نیز به  طراح خود یادآوری کنید. در هر مکانی که پوستر نصب می‌شود اعم از خیابان، یک مکان خاص یا در یک وب‌سایت،  طراح با توجه به موقعیت مکانی و محتوای وبسایت، مرتبط‌ترین و موثرترین تکنیک‌ها و گرافیک و محتوا را برای طراحی آن در نظر می‌گیرد.

نمایش مناسب برای جذب مخاطب

پوستر چه به صورت آنلاین یا چه به شکل چاپی منتشر شود، باید با پوسترهای دیگری نیز رقابت کند. در مکان‌هایی که برای نصب پوستر مناسب هستند، پوسترهای متنوع و متعدد دیگری با طراحی جذاب و چشم‌نواز وجود دارند. بر این اساس، رقابت سختی بین پوسترها برای جذب مخاطب وجود دارد. لذا باید طراحی پوستر به نحوی باشد که بتواند مخاطب خاص خود را در بین جمعیت پیدا کند. همچنین افراد به واسطه نوع طراحی پوستر، نسبت به آن کنجکاو شوند. استفاده از تکنیک‌های خلاقانه در طراحی، متن، چینش محتوا، رنگ، اندازه، جملات و … قدرت عمل و تاثیر زیادی به پوستر می‌دهد. در صورتی که پوستر در جذب مخاطب ناتوان بود، چاره‌ای جز بازطراحی آن وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

طراحی پوستر باید خلاقانه و مؤثر باشد تا بتواند پیامی را به شیوه‌ای منحصربفرد به مخاطب منتقل کند. استفاده از رنگ، فونت، عکس، گرافیک و عناصر باید برجسته و تاثیرگذار باشد. خوانایی پوستر و متناسب بودن محتوا با فضا و مکان نیز باید در طراحی پوستر رعایت شود. قیمت طراحی پوستر تاثیرگذار و جذاب را از چاپ لبخند جویا شوید.

مدت زمان تحویل

زمان تحویل کار 3 تا 5 روز کاری  در برخی موارد بسته به سفارش مشتری این مدت زمان بیشتر می شود اگر سوالی داشتید با ما تماس بگیرید. 

آدرس ما در اینستاگرام

مارا در اینستاگرام دنبال کنید و سوالات و سفارشات خود را ثبت کنید